7 Expensive Foods That Are Worth Spending on ...

By Diana

While expensive foods seem like a total waste of money to some, foodies don’t mind spending an extra penny or two on dishes that tickle their palates. Trying out new foods is a lot of fun, and even though expensive foods may not be part of your daily plate, it’s the experience that makes it worth it. Empty your pockets and check all your bags for money, because these foods are worth spending money on.

Thanks for sharing your thoughts!

Please subscribe for your personalized newsletter:

Successfully subscribed!

Thank you for subscribing! Check your inbox for personalized content.

1. Kobe Beef

Kobe Beef Don’t mix up Kobe beef with Kobe-style beef, because the two are very different. Kobe beef refers to the cuts from the Wagyu cattle in Japan. The animals are raised according to a set of regulations, and can only be called Kobe beef if all requirements are met. This delicacy is known for its fat and well-marbled texture, and a Kobe steak in Japan can easily cost up to $300, making it one of the most expensive foods in the world.

***

Kobe beef achieves its extraordinary tenderness and flavor through a specific hereditary lineage and exceptional care. Only cattle with pure Tajima-gyu lineage, reared in the Hyogo prefecture, can qualify. The cows indulge in a life of leisure, some even receiving massages and a diet that includes beer, ensuring that their meat possesses that signature velvety texture and rich flavor. Famed for its distinct marbling, which melts at lower temperatures, Kobe beef offers a melt-in-your-mouth sensation that's unmatched, a symphony of succulent umami for any discerning palate willing to splurge on this luxurious fare.

2. Foie Gras

Foie Gras Foie gras is made out of the liver of ducks or geese, and the production method has raised many controversies. The French eat foie gras on pieces of toast, but some chefs use it to enrich the flavor of their dishes. Prices of foie gras vary, but a pound of good quality foie gras easily costs more than $150.

3. Truffles

Truffles Chefs say that truffles are the “diamonds of the kitchen,” and with prices as high as $1,200 per pound, the chefs might just be right. Additionally, white truffles are even more expensive than black truffles, and the poor harvest over the past years hasn’t helped reduce the price. The chance of you getting your hands on a truffle that comes straight from the ground is minimal, but some upscale restaurants incorporate this delicacy into their dishes.

4. Caviar

Caviar Caviar is one of the most popular delicacies in the world and comes in several types. Pasteurized fish-eggs provide a more economical option, but reduce the culinary taste, so for the real deal, you’ll have to opt for the non-pasteurized version. Beluga caviar is the best type of caviar and costs up to $300 per ounce.

As part of taking control over your health and wellbeing, it's important to pay attention to the amount of sugar you consume daily. Did you ever wonder how many grams of sugar are in a teaspoon? Understanding this can help you make healthier choices and avoid those sneaky sugars that add up throughout the day. No doubt, your body will thank you!

5. Oysters

Oysters “Oysters, expensive?” you may think. Maybe not those that you find in your local seafood shop. The Belon oyster, on the other hand, is the one that’s hardest to find, and therefore comes at a higher price. These oysters have an intense metallic flavor, a flat shape and firm flesh, and they are usually a favorite of those who absolutely love oysters. If you’re just OK with eating oysters, you might as well settle for the Atlantic or Pacific oyster. Belon oysters can easily cost $7 each.

Gallery Spotlight

Save and share the images that inspire you. Tag @allwomenstalk to get featured.

6. Civet Coffee

Civet Coffee OK, it’s not a food, but it’s definitely something you can taste and swallow. Civet coffee is known as “kopi luwak” in Indonesia, and refers to the coffee berries that are eaten and digested by the Asian palm civet. This might sound disgusting, but if you love your cup of Joe, it’s worth a try. Be prepared to spend big bucks if you want to buy the coffee beans, because a pound can cost up to $350. Thankfully, you could also chase down a coffee shop that sells it by the cup, which significantly lessens the burden on your wallet.

7. Saffron

Saffron You go to your local supermarket looking for saffron, only to find a few strands for $20. Yes, parsley is definitely cheaper, but it’s just not the same. The aroma and the taste you'll get from using saffron in your cooking are unique, and so is its production and harvest. It takes around 75,000 saffron blossoms to produce one pound of strands, and harvest is done by hand.

Like I said before, these expensive foods don’t have to be part of your daily routine, but trying out these foods can be a great experience for those special moments. Got a promotion at work? Head over to a restaurant that can serve you some of their best caviar! Are you a true foodie who is willing to spend your money on these expensive foods?

Thanks for sharing your thoughts!

Please subscribe for your personalized newsletter:

Successfully subscribed!

Thank you for subscribing! Check your inbox for personalized content.

Feedback Junction

Where Thoughts and Opinions Converge

foie gras? really?

I can't believe you promoted Foie Gras! It is a prime definition of animal cruelty! Avoiding your posts in the future ;(

Tsk, tsk. Foie gras?

Google Preferred Source Banner Add allwomenstalk.com as a preferred source on Google to see more of our trusted coverage when you search.

EST 2005

Evolve. Empower. Elevate.

Creators on the platform
3,000+
Total social reach
12M+
Features published
100K+
New Earn badges & level up while you read

Create your profile. Earn badges. Level up your reading.

Join Allwomenstalk to track your streaks, collect badges, and earn XP for the things you already do—reading, sharing, and taking quizzes.

  • 🔥
    Daily streaks with gentle boosts for 3, 7, and 30 days.
  • 🏅
    Collect badges like Reader I–III, Socialite, and Quiz Ace.
  • ⚡️
    Earn XP for reads, deep reads, likes, comments, and shares.

It’s free. Takes 30 seconds. Already have an account? Sign in.

10,000+ badges earned last month

Level

3

Streak

7 🔥

XP420 / 700

Badges

🔥 On a Roll
📖 Reader I
📣 Socialite

Trending products

Other Cool Reads

Related Topics

lambs lettuce taste expensive food in world how to put on weight healthy dishes to bring to a party post workout pasta dessert with chili fermented food cause cancer cruciferous definition what nutrients do bell peppers have raw foods store